autor: Metalfish
foto: Capricorn, La Rosita Stable, Metalfish, Silver Stallion Saddlery

Artykuł ma za zadanie wprowadzić czytelnika w świat "plastikowych koników". Dla tych, którzy będą chcieli pogłębić swoją wiedzę, będą napisane osobne artykuły na każdy z opisanych tutaj pokrótce tematów.

cc

MODELARSTWO
Modelarstwo to odzwierciedlenie rzeczywistych obiektów w postaci pomniejszonych modeli. W modelarstwie konnym szczególnie ważne jest odtworzenie, najlepiej jak to możliwe, wszystkich detali takich jak: prawidłowa budowa anatomiczna, umaszczenie oraz charakterystyczne cechy poszczególnych ras i typów.

oo

HISTORIA

Modelarstwo konne zapewne było obecne już wcześniej, lecz zaryzykować można stwierdzenie, że wszystko zaczęła się w 1950r., kiedy amerykańska firma Breyer Moulding Company wypuściła model #57 Western horse. Przez duże zainteresowanie i liczne pytania firma postanowiła skupić się na modelach koni. Na przestrzeni lat w ofercie firmy znalazło się wiele koni plastikowych, porcelanowych i żywicznych. Oprócz tego znajdziemy tu także akcesoria i lalki – jeźdźców, oraz okazjonalnie modele innych zwierząt.

ff

Firma również co roku organizuje największy festiwal poświęcony kolekcjonerom modeli koni – Breyerfest na którym można zakupić modele produkowane w ograniczonej liczbie egzemplarzy, a na aukcjach nawet takie, które produkowane są tylko w jednym egzemplarzu.

aa

Inne firmy produkujące modele koni: Stone Horses, Copperfox Model Horses, Schleich-S, Mojo Fun (Animal Planet), CollectA, Safari Ltd., Papo, Bullyland.

gg

 hh

SKALE

Wśród modeli koni najpopularniejsze są cztery skale:
Traditional (1:9),
Classic (1:12),
Little Bits (około 1:20),
Stablemates (1:32),
jednak nie brak również mniejszych czy większych figurek -  czego najlepszym przykładem są choćby rekordziści, modele w skali (1:6) i prawdziwe maleństwa, niewiele większe od pięciozłotowej monety - Micro Mini / Mini Whinnies (1:64).

pp

MODELE CUSTOM

Customizing - mianem tym określa się po prostu przemalowywanie modeli. Pod malowaniem fabrycznym figurek często ukrywa się duży potencjał - czasem wystarczy zmiana maści, by zmienić model nie do poznania! Niektórzy artyści tworzą tzw. drastic customs - drastyczne przeróbki. Tutaj nie wystarczy już tylko pędzel i farba – model czasami tnie się na kawałki i skleja na nowo w innym kształcie. Po takich zmianach figurka zupełnie nie przypomina pierwowzoru.

nn

ARTIST RESINS
Tworzeniem żywicznych modeli koni zajmują się indywidualni artyści, a limitowane odlewy ich rzeźb nazywane są Artist Resins (AR). Materiał z którego odlewane są AR’ki daje możliwość oddania nawet najdrobniejszych detali. Modele te często osiągają zawrotne ceny -  rekordzistką jest Victrix, wyrzeźbiona przez Carol Williams i pomalowana przez Liz Shaw, która we wrześniu 2011 roku została sprzedana za 17,600 dolarów!

0a

0b

ee

AKCESORIA

Świetnie odwzorowany model konia na pewno jest czymś, co można szczerze podziwiać samo w sobie. Jednak wielu kolekcjonerów nie poprzestaje jedynie na zbieraniu modeli, ponieważ pragnie nadać swojej kolekcji również charakter i klimat jeździectwa, a więc ujrzeć swoje kopytne w otoczeniu stajni czy zobaczyć, jak “pracują” pod siodłem niczym żywe konie. Dlatego też powstają wszelkie miniatury, które naśladują akcesoria i elementy otoczenia towarzyszące prawdziwym koniom: od rzędów jeździeckich, kantarów i derek po miniaturowe przeszkody, a nawet stajnie czy ogrodzenia. Oczywiście w tym wszystkim nie może zabraknąć samych jeźdźców czy stajennych, z tego też powodu imitujące ich lalki lub figurki często towarzyszą reszcie akcesoriów i modelom koni.

ii

jj

LIVE SHOW, PHOTO SHOW
W miarę powstawania coraz to bardziej realistycznych modeli koni oraz dedykowanych im akcesoriów, narodziła się wśród kolekcjonerów chęć dzielenia się wrażeniami, które wywołują modele w ich kolekcji  lub odpowiednio zaaranżowane przez nich scenerie. W konsekwencji powstały tzw. live shows (prezentowanie modeli na żywo we wcześniej umówionym i przygotowanym miejscu, do którego zjeżdżają się kolekcjonerzy i sędziowie; np. NAN -  North American Nationals) oraz photo shows (odbywające się za pośrednictwem internetu, polegające na wysłaniu odpowiedniego formularza ze zdjęciem: np. IMEHA - International Model Equine Hobbyists Association). 

kk

Modele dzieli się na różne kategorie w zależności od skali czy typu konia, jaki reprezentują, jednak zawsze panuje podział na dwie główne klasy, który przedstawia się następująco:
klasa halter polega na ocenianiu samego model, głównie pod kątem dopasowania do przyznanej przez właściciela rasy lub typu konia,
w klasie workmanship ocenie głównie podlega techniczne wykończenie modelu, staranność i dokładność malowania,
w klasie performance ocenia się jako całokształt przygotowane przez kolekcjonerów scenki, w które zaaranżowane są ich modele (np. fragment parkuru, na którym widnieją koń i jeździec pokonujący przeszkodę, scena polowania itd.),
klasa tack skupia się głównie na ocenie rzędu, koń służy wyłącznie jako stojak.

mm

Są również luźniejsze konkurencje, na przykład takie, w których zwycięzcę wyłania publiczność, na przykład decor, fantasy czy ulubieniec publiczności. Właściciele wybranych modeli czy scenek mogą liczyć na nagrody w postaci specjalnych kart, flots, a nawet nowych modeli koni do swoich kolekcji.

ll

Wszystkie zdjęcia na tej stronie wykonane są przeze mnie. Jeśli autorem zdjęcia jest ktoś inny, to zdjęcie takie jest podpisane. -Capricorn-

Zdjęcia na portalu są chronione prawami autorskimi - zabrania się ich kopiowania bez pozwolenia autora!

Flag Counter