Słowniczek dzięki uprzejmości Mangalargi z forum ModelHorse.czo.pl

AR; Artist Resin - model wykonany z żywicy w limitowanym nakładzie. 

bendables - modele wykonane z lateksu, często mają w środku drut pozwalający na delikatne wyginanie nóg czy szyi.

body - model przeznaczony do przeróbki; często określa się tak modele z zdrapaniami czy innymi wadami  szczególnie przy ich sprzedaży), a także modele kupione specjalnie w tym celu. 

conga; conga line - (czyt. konga) kolekcja (lub jej część) modeli opierających się na tym samym moldzie. 

CM; custom - (czyt. kastom) model zmodyfikowany, przemalowany, czasem także przemodelowany; przeróbka; zależnie od stopnia zmian, na ogół wyróżnia się: 

drastic custom - model z wyraźnie zmienioną rzeźbą, czasem poza jest zmieniona całkowicie (np. ze stojącej w galopującą). 

glossy - model lub jego wariant pokryty bardzo błyszczącą powłoką, nadającą mu wygląd porcelany; najczęściej spotyka się modele glossy produkowane przez firmę Breyer lub Stone Horses. 

HSO; Horse Shaped Object - określenie stosowane w odniesieniu do figurek, którym daleko do realizmu pod względem anatomii i biomechaniki; najczęściej są to tanie, plastikowe lub gumowe, koniki do zabawy, np. dla lalek, czy niezidentyfikowane "made in China".

LSQ; Live Show Quality - zwrot określający modele (najczęściej OF) nie posiadające żadnych wad, najwyższej jakości, nadające się do pokazywania na Live Show; dotyczy także ręcznie wykonanego rzędu jeździeckiego; termin używany głównie przy sprzedaży. 

Micro Mini - zbiorowe określenie dla modeli mniejszych niż skala Stablemates; przykładem mogą być Mini Whinnies produkowane przez firmę Breyer. 

Mini - zbiorowe określenie dla modeli w skalach Little Bits/PaddockPals i Stablemates, oraz w rozmiarach pośrednich. 

mold - (pisane też "mould" w brytyjskiej pisowni) forma odlewnicza użyta do wykonania modelu; niektóre firmy, np. Breyer, wykorzystują te same formy do wykonania wielu różnych modeli. 

NIB - (ang. "new in box") model fabrycznie nowy, jeszcze nie wyjęty z pudełka/nie pozbawiony metek. 

OF; original finish - model produkowany zazwyczaj masowo o wykończeniu firmowym, niemodyfikowany w żaden sposób. 

OSC; original sculpture - model wykonany w całości od podstaw w jednym egzemplarzu, zazwyczaj niepowielany w żaden sposób. Często takie modele wykorzystuje się do stworzenia form odlewniczych służących do produkcji Artist Resins; skrót używany najczęściej przy Live Show, na których są oddzielne kategorie/dywizja dla rzeźb. 

prepped - (od ang. "prepared") model gotowy do malowania, z poprawionymi niedociągnięciami (usunięte szwy odlewnicze, zalepione bąbelki powietrza powstałe przy odlewie), ze zmienioną rzeźbą/detalami (dotyczy customów), czasem pokryty specjalnym podkładem (najczęściej dotyczy Artist Resins). 

PSQ; Photo Show Quality - modele (oraz rząd jeździecki) nadające się do pokazywania na Photo Show; wymagania nie są aż tak restrykcyjne jak w przypadku modeli wystawianych na LS (gdzie można obejrzeć je z każdej strony); termin używany głównie przy sprzedaży. 

recast - najprościej mówiąc, podróbka, nielegalna kopia modelu. Powstaje poprzez zrobienie formy odlewniczej na podstawie kopii modelu (w przypadku Artist Resins); są często wykonane z gorszej jakości materiałów; wykonanie i sprzedaż recastów jest równoznaczne z łamaniem praw autorskich. 

rehaired - pozbawiony odlanej grzywy i ogona, z doklejoną grzywą i ogonem z prawdziwego włosia (np. moheru); 

repaint - model przemalowany, brak ingerencji w rzeźbę z wyjątkiem usunięcia loga producenta i fabrycznych niedociągnięć; terminu nie używa się w stosunku do Artist Resins, ponieważ są one sprzedawane niepomalowane; 

RR; Regular Run - modele produkowane masowo, tzw. regularne, dostępne w szerokiej dystrybucji przez dłuższy czas.

sealing (czas. seal) - (ang. "zapieczętowanie") zabezpieczanie malowania modelu/customu, najczęściej stosuje się w tym celu bezbarwne werniksy w sprayu. 

SR; Special Run - modele o limitowanym nakładzie, często sprzedawane przy konkretnej okazji (np. BreyerFest).

stripping (czas. strip) - (ang. "rozbieranie") usuwanie farby z modelu, najczęściej customu, w celu ponownego przemalowania; najczęściej usuwa się farbę gdy coś pójdzie nie tak w trakcie malowania/wykańczania modelu, rzadziej "rozbiera" się gotowy custom; raczej nie dotyczy modeli OF, gdyż w ich przypadku rzadko usuwa się fabryczne malowanie.

 

Wszystkie zdjęcia na tej stronie wykonane są przeze mnie. Jeśli autorem zdjęcia jest ktoś inny, to zdjęcie takie jest podpisane. -Capricorn-

Zdjęcia na portalu są chronione prawami autorskimi - zabrania się ich kopiowania bez pozwolenia autora!

Flag Counter